Ciekawostki fotowoltaiczne #1

🔥 Czy wiesz że panele fotowoltaiczne działają poprawnie nawet w ekstremalnych warunkach? 🤔

🔥 Wiele czynników ma bezpośredni wpływ na prace tych układów, dlatego producenci modułów fotowoltaicznych biorą pod uwagę wiele czynników atmosferycznych występujących na naszej planecie. 🌏 Z tego właśnie powodu panele PV są przystosowane do pracy w zakresie temperatur od -40°C do +85°C. 🥶🥵Dzięki temu działają bezawaryjnie zarówno w północnych rejonach naszego globu, jak i w gorącym oraz suchym klimacie np. na Sacharze. ☀️

🔥 Aczkolwiek, w zależności od warunków klimatycznych, ich sprawność w dużym stopniu będzie się różniła. Pod wpływem intensywnego światła oraz wysokich temperatur na zewnątrz, półprzewodnik – czyli krzem, nagrzewa się, co prowadzi do spadku napięcia na modułach oraz obniżenia generowanej mocy.

🔥 Podsumowując, im wyższa temperatura powietrza, tym niższa efektywność paneli fotowoltaicznych. Ciekawe, prawda? Wiedzieliście o tym?⚡️

🔥 Tak więc, w okresie jesienno-zimowym i wiosenno-letnim, sytuacja jest zdecydowanie lepsza! 😮Niskie temperatury znacznie polepszają sprawność paneli. W zimowe lub jesiennie dni, kiedy niebo jest czyste bądź lekko zachmurzone, absorbcja światła dochodzącego do modułów powoduje wytwarzanie dużej ilości energii elektrycznej, natomiast niskie temperatury nie pozwalają na nadmierne nagrzewanie się modułów. W rezultacie, niższa temperatura otoczenia to wyższa sprawność, niż w przypadku upalnych oraz suchych dni.

🔥 Zatem zimą panele produkują więcej energii? Nic bardziej mylnego! Mowa tu o ekstremalnych warunkach, oraz o sytuacji jesienno-zimowej, w której panele wykorzystują mniejszą ilość światła, ze względu na niższą temperaturę otoczenia. Oczywiście biorąc pod uwagę całokształt, latem kiedy niebo jest praktycznie cały czas czyste, panele wyprodukują więcej prądu, niż w okresie jesienno-zimowym, kiedy na niebie przeważają chmury. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym ich pracy zarówno w okresie wiosenno- letnim, jak i jesienno- zimowym jest wiatr, który dodatkowo schładza moduły krzemowe i wpływa na ich wysoką sprawność.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *