DOTACJA MÓJ PRĄD NA 2021 ROK! JUŻ WIEMY!

Lada moment kończy się II tura naboru do programu „Mój Prąd, co powoduje strach u beneficjentów, że nie zdążą złożyć wniosku. W głowach klientów jest pełno pytań np. Czy ich wnioski zostaną automatycznie przekazane do III naboru?

Zatem odpowiadamy na to pytanie.

Budżet, który został przeznaczony na II turę to kwota 1 mld zł i dzięki tej kwocie powstało około 200 tysięcy instalacji fotowoltaicznych. Przewidywaną datą wyczerpania budżetu był 18 grudnia 2020 roku, lecz środki finansowe skończyły się 6 listopada bieżącego roku.

NFOŚiGW postanowił nie zamykać naboru i zamiast tego Fundusz dołożył do puli 100 mln, przez co dofinansowanie dostało jeszcze około 20 tysięcy instalacji fotowoltaicznych.

NFOŚiGW potwierdził, że dotacja „Mój Prąd” zostanie kontynuowana w 2021r i będzie posiadała więcej możliwości.

Osoby, które nie dostały się do II naboru programu „Mój Prąd” i zastanawiają się czy ich wnioski zostaną automatycznie przekazane do kolejnego naboru, musimy rozczarować, ponieważ ich wnioski nie zostaną automatycznie przekazane.

Co stanie się z inwestorami, którzy złożyli wniosek, ale nie dostaną możliwości otrzymania dofinansowania?

Rzecznik Prasowego NFOŚiGW powiedział, że wszystkie osoby, które złożą poprawny wniosek wraz  z kompletem dokumentów do dnia 18.12.2020r. przy założeniu dostępności środków, otrzymają dofinansowanie.

 Automatycznie nasuwa się pytanie : A co jeśli budżet się wyczerpie? Już odpowiadamy na to pytanie.

„W przypadku wyczerpania budżetu programu wnioskodawcy z dolnych pozycji listy rankingowej mogą nie otrzymać dofinansowania. Należy także wziąć pod uwagę fakt, że część ze złożonych wniosków wymaga uzupełnienia lub będzie odrzucona ze względu na błędy formalne.” – odpowiada Rzecznik NFOŚiGW

Wniosek, który jest „poza pulą” w myśl regulaminu programu ”Mój Prąd”, okres kwalifikowalności wydatków to: 23.07.2019r.-31.12.2025r., a datą przyłączenie przyłączenia instalacji do sieci nie może być wcześniejsza niż 23.07.2019r.

Kolejna, III tura naboru do programu ”Mój Prąd”, została zapowiedziana na pierwszą połowę 2021 roku, ta data jest już 100% pewna i nie ulegnie zmianie, więc osoby, które zdążą się zamontować pomiędzy naborami, będą spełniały wymagania regulaminu, o których wspomnieliśmy wyżej.

Warunki kolejnego naboru nie są nam jeszcze znane.

Cytując słowa Rzecznika Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej:

„NFOŚiGW wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska pracuje nad zasadami, które będą obowiązywać w kolejnej edycji programu. Analizowane są rozwiązania mające na celu uatrakcyjnienie warunków obowiązujących w III naborze programu, np. włączenie do programu finansowania przydomowych ładowarek elektrycznych. Trwają także prace nad dalszym usprawnieniem programu tak, by przyczynił się do wzmocnienia lokalnego wymiaru energetyki przez stworzenie zachęt dla beneficjentów do wykorzystywania rozwiązań hybrydowych łączących niesterowalne źródła wytwórcze OZE z magazynem energii.”

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *